Son Haberler
Anasayfa / 2016 / Temmuz

Aylık Arşiv: Temmuz 2016

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır

2016 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? Merhaba. Bu yazımda sizlere uzun bir dönem süren YGS ve LYS sınavlarının ardından sonunda yüz binlerce adayı ilgilendiren bir konu paylaşacağım: Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? Bilindiği kadarıyla artık ÖSYM tercihleri kağıt üzerinden değil de internet ortamından kabul etmektedir. Yani artık e-tercih yapıyoruz diyebiliriz. Tam da ... Devamını Oku »

Mezuna Kalmanın Yararları ve Zararları

Merhaba. Bu yazımda sizlere sınava bir yıl daha hazırlanma olarak adlandırılan mezuna kalmanın yararlarından ve zararlarından bahsedeceğim. Öncelikle Mezuna Kalmak sözcüğünü biraz detaylı inceleyelim. Mezuna Kalmak Nedir?  Bir adayın istediği bir bölümün gelmemesi veya o yıl sınavının beklediği gibi geçmemesi üzerine bir sonraki yıl için tekrar sınava hazırlanmasına mezuna kalmak ... Devamını Oku »

Ek Puan Kaldırıldı mı?

Merhaba. Bu yazımda uzun zamandır tartışması yapılan ve ÖSYM’nin son noktayı koyduğu “MESLEK LİSELERİNE EK PUAN VERİLECEK Mİ?” sorusuna açıklama getireceğim. Ek Puan Nedir?  Ek puan; ÖSYM’nin her yıl meslek liselerinden (Sağlık Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Teknik Meslek Lisesi) mezun olup, üniversite de kendi alanlarına giden adaylara fazladan ... Devamını Oku »

YGS Çalışma Programı

Merhaba. Bu yazımda sizlere YGS’ye hazırlanan her adayın kendine göre ayarlayabileceği, çok kullanışlı bir çalışma programı sunacağım. Ayrıca bu programı ister fotoğraf olarak indirin, ister PDF dosyası şeklinde indirin. Bu seçimi size bırakıp çalışma programı hakkında bilgi vereceğim → Bu program ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girecek olan her adayın ... Devamını Oku »

Sözel Derslere Nasıl Çalışılır

Merhaba. Bu yazımda sizlere ülkemizde çalışma ve adaptasyon konusunda büyük sıkıntı yaşayan sözelci adaylara yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle sözelci adayların üniversiteye yerleşme konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını belirtmek istiyorum. Yani sıralamaları yaklaşık olarak 1 milyonun üstünde gelmektedir. Peki hiç bunun nedenini düşündünüz mü? Cevap: sınava hazırlanan arkadaşlar 4 bölüme ayrılmaktadır: -Sayısalcı ... Devamını Oku »

Başarının Anahtarı Hedef Belirleme

 Başarının Anahtarı: Hedef Belirleme Merhaba. Bu yazımda sizlere çalışmaya başlamadan önce hedef belirlemenin önemini anlatacağım. Bundan önce ki yazılarımda da hedef belirlemenin öneminden kısaca bahsetmiştim. Ama bu konuyu derinden incelemeye ve sizlere önemini anlatmaya çalışacağım. Hedef Belirleme: YGS veya LYS sınavlarına çalışmaya başlamadan önce gideceğiniz bölümü seçme olayıdır. Hiç abartısız ... Devamını Oku »

2017 LYS Tarih Konu ve Soru Dağılımı

Merhaba. Bu yazımda sizlere 2017 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan LYS tarih oturumunun konu ve soru dağılımla paylaşacağım. Genellikle ezber üzerinden soru gelen tarih oturumu, bir çok aday için önem arz etmektedir. Konuları dikkatle okunup incelenmesi gereken tarih oturumundan her yıl ortalama olarak 44 soru gelmektedir. Ayrıca adaylara soruları cevaplamaları ... Devamını Oku »

2017 YGS Bilgi ve Tavsiyeler

2017 YGS Bilgi ve Tavsiyeler  Merhaba. Bu yazımda sizlere 2017 YGS’ye hazırlanacak olan kardeşlerim ve mezuna kalmış arkadaşlarıma 2015, 2016 YGS sınavında ki stratejilerden bahsedeceğim. Bu sayede sınav sorularını hazırlayan ÖSYM hakkında biraz bilgi sahibi olacak, sınava karşı oluşan ön yargınızı kıracaksınız.   Sınav Sorularını Kim Hazırlar?   Öncelikle YGS sınav ... Devamını Oku »

2017 Puan Türü Değişen Bölümler

Merhaba. Bu yazımda sizlere yakın zamanda yapılan puan türü değişikliğinden bahsedeceğim. Üniversite sınavlarına çalışan adaylar için önemli olan bölümlerin bazıları farklı puan türüne geçtiler. Bu değişim adayların çalışma stillerini de etkileyecek görünüyor. 2017 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan YGS ve LYS sınavlarına adaylar şimdiden çalışmaya başladılar. Çalışmayı derinden etkileyen hedef ... Devamını Oku »

2017 LYS Puan Türleri

Merhaba. Bu yazımda sizlere 2017 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan LYS sınavının puan türlerini ve bu türleri etkileyen derslerin yüzdelik dağılımlarını paylaşacağım. Bilindiği kadarıyla LYS sınavına YGS sınavından 180 ve üzeri alan adaylar giriş yapabiliyor. Öte yandan LYS toplam 12 puan türünden oluşmaktadır. Bunların 4’ü MF (Matematik-Fen), 3’ü TM (Türkçe-Matematik), ... Devamını Oku »