2018 Kimya YKS Konuları ve Soru Dağılımları

By , in Eğitim Haberleri on .

Yeni 2018 Kimya YKS Konuları ve Soru Dağılımları konusunda sınav sistemi olan YKS ile birlikte akıllarda hangi konulardan sorumlu olduğu ve bu sınav değişikliğinin müfredat değişikliğine sebep olup olmayacağı soruları geldi. Fakat sonradan yapılan açıklamalarda müfredatın aynı kalacağı ve aynı zamanda geçen sene iptal edilen sorular gibi müfredat dışı soruların da sorulmayacağı belirtildi. Bu açıklama birçok öğrencinin yüreğine su serpmiş olsa da yine de akıllardaki soru işaretleri silinmedi. Özellikle bu kadar çok konunun azaltılan soru sayısına nasıl adapte olacağı hala büyük bir soru işaretiydi. Yapılan birkaç açıklamadan anlaşıldığı kadarıyla konuların birçoğunun birbiri ile iç içe sorulabileceği ihtimali de var. Bu ihtimal önceleri ilk açıklanan sınav sisteminde Fen bilgisi ve Sosyal bilgisi alanlarından soru bulunmamasına gelen bir tepkiye karşılık olarak yapılan bir açıklamadan ileri gelmektedir. Fakat daha sonra değerlendirilmeler sonucu 20 şer tane yani Türkçe ve Matematik testlerinin yarısı kadar soru sorulması kararlaştırıldı. Bunun ardından böyle bir açıklama tekrar edilmese de bu akıllara acaba gerçekten fen konularını karıştırabilirler mi sorusunu getiriyor. Kimya testinden önceki sistemde ilk aşamada 13 sonraki aşamada 30 soru sorulurken şimdiki sistemde ilk aşamada 6 sonraki aşamada 13 soru sorulacak. TYT, yani ilk aşama sınavında 6 soru sorulacak konular şunlardır:

TYT Konuları

 1. Kimya Bilimi
 2. Atom ve Yapısı
 3. Periyodik Sistem
 4. Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
 5. Asitler-Bazlar ve Tuzlar
 6. Bileşikler
 7. Kimyasal Tepkimeler
 8. Kimyanın Temel Yasaları
 9. Maddenin Halleri
 10. Karışımlar
 11. Endüstride ve Canlılarda Enerji
 12. Kimya Her Yerde

Yukarıda belirtilen 12 konu ilk aşama sınavında karşımıza 6 soru ile çıkacak konulardır. İkinci aşama sınavı olan AYT testinde ise fen bilgisinden toplam 40 soru bulunuyor ve bunlarda 13 tanesi kimyaya ait sorular olacak. Bu konulara bakacak olursak:

AYT Konuları

 1. Kimya Bilimi
 2. Atom ve Periyodik Sistem
 3. Modern Atom Teorisi
 4. Kimyasal Türler Arası Tepkimeler
 5. Kimyasal Hesaplamalar
 6. Asit, Baz ve Tuz
 7. Maddenin Halleri
 8. Gazlar
 9. Karışımlar
 10. Sıvı Çözeltiler
 11. Kimya ve Enerji
 12. Tepkimelerde Hız ve Denge
 13. Kimya ve Elektrik
 14. Karbon Kimyasına Giriş
 15. Organik Bileşikler
 16. Endüstride ve Canlılarda Enerji
 17. Kimya Her Yerde
 18. Hayatımızdaki Kimya

Yukarıdaki 18 konu ise AYT sınavında karşımıza çıkacak 13 sorunun kaynakları olacaklar. Tabi ki bu sınav ilk kez yapılacağından ve hakkında pek bir şey bilinmediğinden soru dağılımları hakkında hiçbir bilgi yok. ÖSYM eski favorilerini terk edecek mi yoksa soru sayılarını azaltmasına rağmen ağırlığı aynı konulara mı verecek merak konusu.