Biyoloji Çalışma Taktikleri

By , in Kpss on .

Biyoloji Çalışma Taktikleri

Biyoloji dersi, fen derslerinden belki de en çok bağımsız bilgiye sahip olan derstir. Bu sebepten biyoloji dersinde başarılı olmak gerçekten ciddi bir özveri gerektiriyor. Öğrenciler biyoloji çalışırlarken en çok karşılaştıkları sorun çok fazla ezber yapmaları gerektiği oluyor.

Biyoloji Neden Ezber Değildir?

Bu konu incelenirken öncelikle biyolojinin ne olduğu ve nasıl bir mantığa dayandığı konusuna bir bakmak gerekir. Biyoloji dersinin amacı canlılar hakkında bilgi edinmek ve yaşam kavramını anlamaya çalışmaktır. Bu bakımdan biyolojinin ilgi alanında bütün canlıların bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu ders içeriğinde ham bilgiden ziyade bilginin yorumlamasını gerektiren tablo yorumları, grafik yorumlama gibi kısımları da bulundurur. Aynı zamanda biyolojinin bir mantığa dayandığını ve aslında bütün bilgilerin tek bir mantığa dayandırılabileceğini de söylemek mümkündür. İşte bu yüzden bu hayati konuları daha iyi kavramaya çalışmalı ve bir biyolog gibi düşünmeye çalışmalısınız. Bunun için bizim tavsiyemiz biyoloji öğrenmeye baştan ve derinlemesine tekrardan başlamanız olacaktır. Fakat yine de bir şey anlayamayacağınızı düşünüyorsanız ve ezber yaparım diyorsanız ise önerimiz küçük not kâğıtlarından faydalanmanız yönünde olacaktır. Konuları çalışırken önemli gördüğünüz kısımları, bilhassa sürekli unuttuğunuz kısımları küçük yapışkanlı kâğıtlara not alarak sürekli göz önünde tutmak faydalı olacaktır. Aynı zamanda özellikle uzun konuları çalışırken yanınızda bir not defteri bulundurmalı ve aklınızda kalan bütün kısımları not etmelisiniz. Bu sayede hem yazarken tekrar etmiş olursunuz hem de yazmak akılda kalıcılık açısından oldukça etkili olacaktır. Ezberden kaçarken eğer en temel konuları tam olarak öğrenmiş iseniz rahatlıkla sebep sonuç ilişkisi kurabildiğinizi göreceksiniz

Ezber Nasıl Yapılır?

Ezberden kaçmak her zaman en iyisidir çünkü ezber yapılan bir bilgi uzun süre kalıcılığını koruyamaz. Fakat yine de eğer ezber yöntemini seçerseniz bu gerçekten çok sık tekrar gerektirecektir. Tekrar edilmeyen her ezber unutulmaya mahkûmdur. Bu amacınıza uygun not kâğıtlarının yanı sıra kısa kısa kendinize hatırlatmalar yapacak ses kayıtlarından yararlanabilirsiniz. Bu tip kayıtlar da tutacağınız kısa notlar da mümkün olduğunca kısa içerikte büyük bilgi saklayabilmelidir. Kodlamalar bu tip not almanın en mükemmel örneklerinden birisidir. Biyoloji bu yöntemler ile çalışıldığında sizin için oldukça basit bir hal alacak.