Son Haberler
Anasayfa / Etiket Arşivi: REHBERLİK

Etiket Arşivi: REHBERLİK

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır

2016 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? Merhaba. Bu yazımda sizlere uzun bir dönem süren YGS ve LYS sınavlarının ardından sonunda yüz binlerce adayı ilgilendiren bir konu paylaşacağım: Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? Bilindiği kadarıyla artık ÖSYM tercihleri kağıt üzerinden değil de internet ortamından kabul etmektedir. Yani artık e-tercih yapıyoruz diyebiliriz. Tam da ... Devamını Oku »

Mezuna Kalmanın Yararları ve Zararları

Merhaba. Bu yazımda sizlere sınava bir yıl daha hazırlanma olarak adlandırılan mezuna kalmanın yararlarından ve zararlarından bahsedeceğim. Öncelikle Mezuna Kalmak sözcüğünü biraz detaylı inceleyelim. Mezuna Kalmak Nedir?  Bir adayın istediği bir bölümün gelmemesi veya o yıl sınavının beklediği gibi geçmemesi üzerine bir sonraki yıl için tekrar sınava hazırlanmasına mezuna kalmak ... Devamını Oku »

Ek Puan Kaldırıldı mı?

Merhaba. Bu yazımda uzun zamandır tartışması yapılan ve ÖSYM’nin son noktayı koyduğu “MESLEK LİSELERİNE EK PUAN VERİLECEK Mİ?” sorusuna açıklama getireceğim. Ek Puan Nedir?  Ek puan; ÖSYM’nin her yıl meslek liselerinden (Sağlık Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Teknik Meslek Lisesi) mezun olup, üniversite de kendi alanlarına giden adaylara fazladan ... Devamını Oku »

YGS Çalışma Programı

Merhaba. Bu yazımda sizlere YGS’ye hazırlanan her adayın kendine göre ayarlayabileceği, çok kullanışlı bir çalışma programı sunacağım. Ayrıca bu programı ister fotoğraf olarak indirin, ister PDF dosyası şeklinde indirin. Bu seçimi size bırakıp çalışma programı hakkında bilgi vereceğim → Bu program ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girecek olan her adayın ... Devamını Oku »

Başarının Anahtarı Hedef Belirleme

 Başarının Anahtarı: Hedef Belirleme Merhaba. Bu yazımda sizlere çalışmaya başlamadan önce hedef belirlemenin önemini anlatacağım. Bundan önce ki yazılarımda da hedef belirlemenin öneminden kısaca bahsetmiştim. Ama bu konuyu derinden incelemeye ve sizlere önemini anlatmaya çalışacağım. Hedef Belirleme: YGS veya LYS sınavlarına çalışmaya başlamadan önce gideceğiniz bölümü seçme olayıdır. Hiç abartısız ... Devamını Oku »

2017 YGS Bilgi ve Tavsiyeler

2017 YGS Bilgi ve Tavsiyeler  Merhaba. Bu yazımda sizlere 2017 YGS’ye hazırlanacak olan kardeşlerim ve mezuna kalmış arkadaşlarıma 2015, 2016 YGS sınavında ki stratejilerden bahsedeceğim. Bu sayede sınav sorularını hazırlayan ÖSYM hakkında biraz bilgi sahibi olacak, sınava karşı oluşan ön yargınızı kıracaksınız.   Sınav Sorularını Kim Hazırlar?   Öncelikle YGS sınav ... Devamını Oku »

2016 ÖSYM Tercih Kılavuzu

2016 ÖSYM Tercih Kılavuzu Merhaba. Bu yazımda sizlere ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2016 Tercih Kılavuzu hakkında bilgi verip,  Kılavuzu yayınlayacağım. Bilindiği kadarıyla YGS ve LYS sınavları bitti. YGS sonuçları açıklandı ama 2016 LYS sonuçları 18 Temmuzda açıklanacak! Öte yandan tercih yapacağınız dönem yaklaşıyor. Bunun üzerine ÖSYM adaylara 2015 yılında ki puan ... Devamını Oku »

YGS Nedir?, Nasıl Çalışılmalıdır?

YGS NEDİR? NASIL ÇALIŞILMALIDIR? YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı, her yıl ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından üniversiteye gitmek isteyen adayları elemek amacıyla yapılan merkezi bir sınavdır. YGS:  40 Türkçe, , 40 Sosyal Bilimler, 40 Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmaktadır. Daha ayrıntılı incelemek ... Devamını Oku »

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Merhaba arkadaşlar! Bu yazımda sizlere Üniversite Tercihlerin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Bunu açıklamaya çalışacağım. 2016 YGS bitti! Kiminiz istediğiniz puanı aldınız, kiminiz LYS’ye girecek kadar puan alabildiniz. Şunu belirtmek istiyorum ki; eğer kazamamışsanız hiçbir şeyin sonu değil. Demek ki sizin için hayırlısı buymuş. Öte yandan istediği ... Devamını Oku »

Ders Çalışmaya Nasıl Başlamalı?

DERS ÇALIŞMAYA NASIL BAŞLAMALIYIM? Uzun zaman boyunca gezdiniz-tozdunuz ama artık çalışmanız gerektiğinin farkına vardınız. Bu yazımı özelikle 10. Ve 11. Sınıfta okuyan arkadaşlar için paylaşıyorum. Bir çok öğrencinin hedefi yüksek. Kimi doktorluk istiyor kimi avukatlık. Bu meslekleri kazanmanın o kadar kolay olmadığını belirtmek istiyorum. Ama imkansızda demiyorum. Yani kazanmak isteyen ... Devamını Oku »