LYS Mi Önemli YGS Mi?

By , in Lys Ygs on . Tagged width:

Üniversite sınavlarının yaklaşması ile birlikte birçok öğrencinin aklında LYS mi önemli YGS mi? önemli sorusu geliyor. Kimi öğrenciler YGS’de yüksek puan alarak LYS’yi garanti altına almak isterken kimi öğrenciler de ikinci şans olarak görülen LYS’ye odaklanıyorlar. ÖSYM tarafından konu hakkında detaylı bilgiler verilmiş olsa da internette ve forumlarda dolaşan bilgi kirlilikleri çoğu öğrencilerin kafasını kurcalıyor.

ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklamalara göre ham puanların oluşmasında YGS’ nin etkisi %40 oranındayken LYS’nin etkisi %60 oranındadır. Bunun da 500 ham puan üzerinden 200’ü YGS ile 300 LYS ile geldiğini gösteriyor. Eğer ki ek puanlar sayılmazsa 560 üzerinden gerçekleşen yerleşme puanları okul puanının ham puanlara eklenmesi ile ortaya çıkıyor. Bu da YGS’nin yerleştirme puanlarına etkisinin % 35.7, LYS’nin ise %53.6 ve diploma puanının ise yerleştirme puanına etkisi de %10.7 civarındadır.

Öğrenciler Neye Göre Tercih Yapmalılar?

ÖğrencilerinYGS mi önemli LYS mi?sorusunu sormaları yeterli değildir. Çünkü her iki sınav için konuların dağılımlarına ve ağırlıklarına göre çalışmakta büyük fayda var. Özellikle YGS’nin Matematik Fen puanları üzerindeki etkisinin dağılımı detaylı bir şekilde incelendiğinde Matematik Fen 1 ve Matematik Fen 4 puanlarının oluşumunda temel matematik ve YGS Türkçe sınavlarının oldukça büyük etkisinin olduğunun görülmesidir.

Matematik Fen 3 puanlarında ise testlerin dağılımlarında biraz daha denge görülüyor. Matematik Fen 2 puanlarında da en çok fen ağırlıklı konular ön plana çıkıyor. Temal matematik ve Türkçe konularında da eşit dağılımlar dikkat çekiyor.

LYS Puanlarının Konu Dağılım Özellikleri Nelerdir?

LYS’nin Matematik Fen puanlarına olan etkisi göz önüne alındığında Matematik Fen 1 ve Matematik Fen 4 puanlarının meydana gelmesinde LYS matematik sorularının oldukça belirleyici bir özellik taşıdığı görülüyor. Tüm bunların yanı sıra LYS Geometri ve LYS Fizik testlerinin önem derecesi ise orta önemde yer alıyor. Aynı zamanda LYS Kimya ve LYS Biyoloji testlerinin ise düşük öneme sahip oldukları görülüyor. LYS’de Matematik Fen 2 ve Matematik Fen 3 konularında daha dengeli bir dağılım olduğu gözlemleniyor. Buradaki her iki testin puan oluşumlarında Geometrinin oldukça düşük bir etkiye sahip olduğu görülüyor.

LYS’nin Türkçe Matematik Puanlarına Etkisi Nedir?

LYS’nin Türkçe Matematik testleri ile oluşturulan puanlarına etkisine bakıldığında sayısal ve sözel konular arasında bir benzerlik olduğu görülüyor. Türkçe Matematik 1’de LYS 1 testinin faktörü %33 etkiye sahipken LYS 3 testinin etkisi ise %27 olarak görülüyor. Türkçe Matematik 2’de LYS 1’in etkisinin ’28 civarında olduğu gözlemlenirken bu oran LYS 3’de %32 olarak görülüyor. Türkçe Matematik 3’e bakıldığında LYS 1’in etkisi %23’e düşerken LYS 3’ün etkisi ise %32’lere kadar yükselmektedir. Bu nedenle öğrencilerin LYS mi yoksa YGS mi önemli soruları sınav konu dağılımlarına göre farklılıklar gösteriyor.