Matematiğe Nasıl Çalışılır?

By , in Rehberlik on .

Matematik derslerin şahı, öğrencilerin korkulu rüyası olarak bilinir ve Matematiğe Nasıl Çalışılır konusunun çoğu öğrencinin dersin zorluğundan ne denli yakındığını bilirsiniz. Ne var ki bu kadar zor olmasına rağmen matematik konusunda oldukça başarılı insanlar da bulunmaktadır. Yoksa bu insanlar çok mu zekiler? Kısa cevap hayır. Fakat tabi bu cevabın altını doldurmak gerekir. Öncelikle çok klişe olmasına rağmen doğruluğundan şüphe etmenin imkânsız olduğu bir söze göre çalışmak başarının anahtarıdır. Özellikle bu tarz sayısal dersler için çalışarak bol pratik yapmak hayati önem taşır. Yani başarı için çalışmak ve doğru çalışmak en önemli gerekliliktir. Fakat öğrencilerden bir kısmı ise çok çalıştıklarından fakat yine de başarıyı elde edemediklerinden bahsediyorlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta doğru çalışmaktır.

Matematiğe Nasıl Çalışılır ve Çalışma Metotları

Her ders kendi içerisinde farklı bir çalışma metodu barındırır. Bunun yanında her insan da farklı bir öğrenme metodu ile daha verimli öğrenebilir. Bu bakımdan nasıl ve ne şekilde ders çalışılması gerektiği mutlak bir şekilde söylenemez. Fakat yine de bazı kalıplar ve bazı gereklilikler mevcuttur. Öncelikle bilinmelidir ki matematik aritmetik zekâyı çalıştırmak isteyen bir derstir. Bunun için çeşitli sorular sorulur. Burada konuyu iyi anladığımızdan emin olmalıyız. Bu noktada bir öğretmen veya konun anlatım videosu yardımcı olabileceği gibi konu anlatım kitapları da kullanılabilir. Dediğimiz gibi herkesin öğrenme metodu farklıdır. Konu tamamen anlaşıldıktan sonra artık soru çözüm videoları veya çözümlü soru kitaplarına geçmelisiniz. Matematikte önce tekrarla başlayacaksınız. Daha sonra ne yapmanız gerektiği hakkında fazla düşünmenizin dahi gerekmeyeceğini söyleyebiliriz. Bu çözümlü sorular anlaşılmadığı takdirde sürekli tekrar edilmeli ve çözüme bakılmadan kendi başına çözülebilir hale gelmelidir.

Matematik Çalışırken Yapılan Hatalar

Kendi başınıza çözemediğiniz soruları işaretleyip ertesi gün tekrar denemelisiniz. Çözene kadar üstüne giderseniz başarıya ulaşmak kaçınılmaz. Daha sonra normal bir soru bankası üzerinden soru çözümüne geçilebilir. Matematik sorusu çözerken en çok yapılan hata bir soruyu çözemediği için pes edip kalemi elden bırakmak oluyor. Kesinlikle bu hataya düşülmemeli ne olursa olsun o soruyu geçip daha sonra mutlaka o sorunun çözümü öğrenilmeli. Bu adımlardan sonra artık başarı kaçınılmaz.