Üniversitede Hangi Bölümü Okumalıyım

By , in Rehberlik on .

Son hızla Üniversitede Hangi Bölümü Okumalıyım sorusu sıklıkla sorulmaya başlandıysa üniversite hazırlıklarına devam edilirken kafalar da hayli karışık olmaya başladı demektir. Çünkü yapılacak tercih belki de hayatınızın geri kalanını nasıl geçirdiğinizi etkileyecek. Bu tercihin doğru yapılması bu sebepten oldukça önemlidir. Bu tip düşüncelere şimdiden dalmak oldukça önemlidir. Çünkü stresli geçen bir sınav döneminin ardından gelen daha da stresli ve yorucu bir tercih dönemi sağlıklı düşünmeyi engelleyebiliyor.

Üniversitede Hangi Bölümü Okumalıyım, Tercih Nasıl Yapılır?

Bu konuda uzman rehber öğretmenlerden profesyonel yardım alınmalıdır. Kesinlikle sırf başkaları istediği için hiç istenilmeyen bir bölüme gidilmemelidir. Bu sonraları çok mutsuz olmanıza hatta bölümü yarıda bırakmanıza sebebiyet verebilir. Kendi eğilimlerinizi belirlemek için size hizmet verebilecek olan uzman rehberler bu konu için biçilmiş kaftan mahiyetindedir. Meslek tercihleri ve ilgi alanı dâhilinde yapılan tercihler hem mutlu bir hayat hem de mesleki başarı vaat eder. Aynı zamanda bu tip tercihleri gerçekleştirseniz dahi tercih listesi hazırlamak da büyük bir ustalık gerektiriyor. Sadece yanlış sıralama sebebiyle daha iyi bir bölüme gitmekten mahrum kalabilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken birinci öncelik başarı sırasıdır. Başarı sırasını dikkate almadan yalnızca puan odaklı hazırlanan tercih listesi hayal kırıklıkları doğurabilir. Şimdi çok fazla olmasa da örneğin geçen senelerde birçok farklı puan türü olması tercih zedelerin doğmasına sebep olmaktaydı. Puan türüne dikkat edilmeden yapılan tercihler bu sebepten kötü tercihlerdir.

Üniversitede Hangi Bölümü Okumalıyım Konusunda Neden Başarı Sırası?

Puan odaklı bir tercih listesi hazırlamanın iyi olmamasının sebebi ise sınavın zorluğunun her sene aynı seviyede olmaması kaynaklı dalgalanmalardır. Yani geçen sene sınav çok zor ise siz daha yüksek puanlı olmanıza rağmen bu sene yerleşemeyebilirsiniz. Tam tersi bir şekilde eğer önceki sene sınavın kolay olması puanların yükselmesine sebep olmuş olabilir. İşte bu noktada da daha düşük puanınız olsa da daha iyi bir bölüme yerleşebilirsiniz. Bundan dolayı tercih yapılırken dikkat edilen birinci kıstas başarı sırası olmaktadır. Son olarak da bir türlü meslek kararlaştıramıyorsanız bile en azından alan tayini yapmalısınız. Bu alan tayini sizin tercih dönemi araştırmalarınız ile sonlandığında kafanızda bir meslek algısı belirlenmesine yardımcı olacaktır.