Yaklaşan Günlerin Tedirginliği

ZAMANIMIZ AZ KALDI!

Zaman biraz çabuk mu geçiyor ne? Daha dün 170 gün kaldı diye gruplarda fotoğraf paylaşılırken şimdi 139 gün kalmış. Haliyle –çok erken olsa da- bazı kardeşlerimde gerilimin dozajı artmakta. Sakinleşmek de kolay olmuyor tabi. O yüzden bugün tamamen üstümüzden atamayacağız belki ama hiç olmazsa üstümüzdeki etkisini hafifletip derse daha iyi konsantre olabiliriz. Gel bi’ bakalım şu gerilim neymiş neyin nesiymiş?

Şimdi, ne zamandan beri YGS ve LYS sınavlarına çalışmaya başladığını bilmiyorum doğal olarak. Ama bu çok bir şey değiştirmez. 12. sınıfa geçmiş ‘bu pazartesi başlıyorum kesin başlıyorum’ diyor da olabilirsin. ‘Bu ipin neresinden tutup da başlamalı ?’ diyenlerden de olabilirsin. Ama dur bi’ dakika. Bu telaş niye? 139 günü neden kendine 1 hafta kalmış gibi gösteriyorsun ? Böyle yaparak kendi kendini yarıştan elediğinin farkında mısın? Eğer içindeki kaygı orta düzeydeyse yani ‘sorumluluk bilinci’nin verdiği bir kaygı varsa işte aranan kişi! Ama ortanın üstüne çıkıyorsa endişen zamanla yıpranır yıpranır en son tıkanır kalırsın. Yapma. Neden hala facebook’ta twitter’da instagram’da tumblr’da işe yarar bir şey bulamayacağını vaktini öldürdüğünü bile bile geziniyorsun. Üstelik matematik kitabın hemen yanı başındayken yapıyorsun bunları. Kitabın duruşu bile söylüyor sana : ‘Yeter biraz da ders artık!’.

Bak, sınav hazırlık sürecin önemli tamam mı? Her ders kızlarla/erkeklerle voleybol/futbol  oynayacak kadar vaktin yok senin. Yanlış anlama hiç oynama demiyorum. Her ders oynama diyorum. Sınıfında ergenliğin verdiği hormonla aşık olduğunu sandığın kişiyle öldürecek vaktin yok senin. Sen bir sınav öğrencisisin. Robotsun da demiyorum. Vural Aksankur hocamın dediği gibi 7 yaşından beri sınavlarla uğraşıp şimdi YGS o kadar da önemli değil demek ne kadar saçma geliyor değil mi ? Senin ölçütün artık şu : Sınav günündesin. Baban/annen ile arabaya bindin sınava gireceğin okulun önündesin. Sınava 10 dakika kalmış. İşte o an, bugüne kadar verdiğin emek seni motive edecek ve diyeceksin ki : ‘Ben elimden geleni yaptım, gerisini Allah’a havale ediyorum.’ Bunu diyecek kadar çalış, başarılar 🙂