YGS Matematik Nasıl Çalışılır

YGS Matematik nasıl çalışılır?                – YGS Matematiğe nasıl çalışmalıyım

YGS Matematik nasıl fullenir                – Sözelciler için matematike

YGS Matematik yapamıyorum              – 1 ayda YGS Matematik bitirmek

2017 YGS Matematik Konuları İçin Tıklayın…

Bu yazı da okuyacaklarını gerçekten anlayıp, uygulamaya koyarsan; istediğin matematik netlerini yapacağın konusunda sana garanti verebilirim. Çünkü ben nasıl çalışıp 0’dan yükseldiysem sana da aynı şekilde anlattım. Bu sebeple yazımı dikkatle okuman senin yararına olacaktır.

# Matematikte başarılı olmanın sırrı sabır ve kararlılıktan geçer. Peki herkesin bahsettiği şu sabır ve kararlılık nedir?

SABIR: Belirlenen hedef doğrultusunda önüne gelen engellere rağmen yılmamak, ısrarla çalışmaya devam etmektir.

KARARLILIK: Azim ve hırs ile odaklanan noktaya doğru koşmaktır.

Hadi o zaman belirlediğin hedefe koşmaya başlayalım!

# Öncelikle sana tavsiyem bir hedef belirlemendir. Hedef belirlemenin önemini Başarının Anahtarı: Hedef Belirleme adlı yazımda detaylı olarak anlattım. Çünkü hedef belirleme senin nasıl ve ne kadar çalışacağını belirleyen ana faktördür.

ÖRNEK: Diyelim ki sayısal alandan tercih yapmak istiyorsun.  O zaman YGS Matematiğe vermen gereken önem ve çalışacağın süre fazla olmalıdır. Fakat eşit ağırlık veya sözel bölümden tercih yapmayı düşünüyorsan: matematiği fazla üstelemeden de hedefine ulaşabilirsin.

Şimdi gelelim YGS matematik nasıl öğrenilir? Sorusunun cevabını detaylı olarak incelemeye:

1-      Temelinin Olup-Olmaması

2-      Eğlenceli ve Uyumlu Bir Çalışma Programı

3-      Zevkli Soru Analizi

4-      Deneme Sınavlarında ki Yükseliş

5-      Prova: Sınavdan Önce Son Hazırlık

1-) Temelinin Olup-Olmaması:

Atalarımızın söylediği meşhur bir söz var: “Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp” diye. Buna dayanarak senin temelinin olmaması bir ayıp değil, bunu bile bile temel oluşturmayı geciktirmektir ayıp olan. Hiç temelinin olmadığını varsayarak yazımı sürdürüyorum. Eğer gerçekten sağlam bir temel istiyorsan sana 3 tane özel formül söyleyeceğim

1-  Temel Kitaplar

2- Konu Anlatım Videoları

3- Bol Soru Çözümü

Temel kitaplar alıp, bunları videolarla pekiştirirsen; bunların üzerine bir de bol soru çözersen, emin ol ki en sağlam temel senin ki olur. Daha sonrasında izlediğin videoların ve çözdüğün soru bankalarının zorluk derecelerini arttırırsan denemelerinde ki o muazzam artışı rahatlıkla fark edeceksin. Aynı düzeyde 10 farklı soru bankası bile bitirirsen senin için etkisi pek fazla olmaz. Çünkü önemli olan soru bankalarının sayısı değil, yavaş yavaş arttırdığın zorluk derecesidir. En az 2 adet orta seviye soru bankası bitirdikten sonra yolun ikiye ayrılıyor. Belirlediğin hedef için yeterli sayıya ulaştıysan artık denemelere önem vermelisin. Ama sayısal alandan tercih yapacaksan full yapmaya doğru gitmek için çıtayı sürekli yüksek tutman gerek.

BENİM TAVSİYEM: Temel olarak XYZ Temel Matematik kitabı ile Şenol Hoca YGS Matematik Videoları sizin için kolay ama gerçekten sağlam bir başlangıç olacaktır.

2- Eğlenceli ve Uyumlu Bir Çalışma Programı:

Hayatta hiçbir şey plan ve program olmadan doğru şekilde yürümez . Bunu öğrendiğine göre artık kendine ait ve senin için uyumlu olan bir çalışma programı oluşturabilirsin. Bu çalışma programını oluştururken dikkat etmen gereken noktaları Çalışma Programı Nasıl Oluşturulur? Adlı yazımda senin için detaylı olarak belirttim. Bu programı oluştururken YGS Matematik Konu Dağılımlarını dikkate almalısın. Bu şekilde biraz ders çalıştıktan sonra hayatının düzenlü ve disiplinli bir hale geldiğini fark edeceksin.

3- Zevkli Soru Analizi:

Bunu çok iyi tecrübe edindim ki; ÖSYM bir konu üzerinden çok farklı soru tipleri çıkarabiliyor. Kimi zaman zor, kimi zaman kolay. Burada önemli olan senin bu soru tipini daha önce görüp görmediğindir. Çünkü YGS sınavında her saniye altın değerindedir. Bu söylediklerimi dikkate alarak çalıştığın konu hakkında ki bütün soru tiplerinden en az bir tane çözmeye çalış. Ayrıce gördüğün her yeni soru tipi üzerine düşüp, kafa yorarsan sınavda en rahat aday sen olursun.

4- Deneme Sınavlarında ki Yükselişi Görmen:

Buraya kadar anlattıklarımı yerine getirdiysen, şu an başlangıçta yaptığın netlerden en az 10-15 tane daha fazla yapmış olman gerek. İşte yaptığın bu yükseliş senin emeklerinin boşa gitmediğinin en büyük kanıtıdır. Bu aşamada dikkat etmen gereken deneme sınavlarında işleyip de , çözemediğin soru tiplerini mutlaka incele ve çözdür.

5- Prova: Sınavdan Önce Son Hazırlık:

Belirlediğin program dahilinde bütün konuları bitirdin ve artık sınava az bir vakit kaldı. Dediklerimi eksiksiz uyguladıysan şimdilerde en az 20-25 net civarında bir net yapman gerek. Sınav zamanına kadar çözdüğün hiçbir denemeyi atma! İnsan emeklerini iş bitmeden çöpe atar mı? Ayrıca yeni öğrendiğin formülleri mutlaka not al. Sınava az bir vakit kaldığında bu denemeleri gözden geçirip, formülleri tekrar etmen gerekecek.  Bunların üzerine o ana kadar çözdüğün denemelerden biraz daha bir deneme çözersen tamamdır!

ÖNEMLİ: Ayrıca denemelerde ve sınavda yapabildiğin bütün soruları çözdükten sonra zaman kalırsa matematikte bazı soruları şıklardan çözmeye çalış. Bu şekilde her denemede 5 net fazla yaptığımı söylemeliyim J.

YGS Matematik nasıl çalışılır? Konusunda söyleyebileceklerim bu kadar sormak istediğin herhangi bir sorun varsa lütfen yorum olarak bana belirt. Hadi Sana Kolay Gelsin!