YGS ve LYS Nasıl Çalışılır

Eyyüpcan IŞIK Hacettepe Üniversitesi PDR Bölümü

YGS ve LYS NASIL ÇALIŞILMALI?

‪#‎Tavsiyeler ve ‪#‎Başarılar , öncelikle hepinize kolay gelsin arkadaşlar , yoğun bir süreçten geçiyorsunuz ama inanın hiçbir şey için geç değil , aklınızda acaba geç mi kaldım sorusunu öncelikle bir kenara bırakın ! İlk şartımız bu . Asıl yazıya geçmeden önce bir diğer diyeceğim ise lütfen aklınızda bir üniversite ve o üniversitenin bir bölümü olsun , çünkü hazırlık süreci içinde yapacağınız YGS ve LYS denemelerinde sürekli olarak yaptığınız netlerin istediğiniz bölüm için yeterli olup olmadığını istediğiniz üniversite size hatırlatır. Yaptığınız denemelerde ki hangi dersten kaçar netiniz olduğunu küçük kağıtlara veya telefonunuza kaydedin ama sürekli gözünüzün önünde bulunduğu bir yerde olsun , çünkü ilerliyor musunuz , geriliyor musunuz bunlar size cevap verecektir zaten .

Belki komik ve saçma gelebilir ama acilen müzik dinlemeyi bırakmanız gerekiyor 🙂 Her ne kadar inkar etsekte şimdiye kadar dinlediğimiz her müzik beynimizde tabiri doğruysa DVD oluşturur, farketmişsinizdir ki bazen farkında olmadan bir şarkının melodisini veya sözlerini söylerken bulursunuz kendinizi . Beynimizi işgal etmekten başka bir şeye yaramıyor inanın . Hafıza bize bu sınava hazırlıkta ve hayatımızın tüm her yerinde lazım . E iyi de kulaklık benim vücudumun organı gibi , dinleyince rahatlıyorum diyen arkadaşa sesleniyorum , o zaman Kur'an-ı Kerim'de Allah " Kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur ." Diyor? Demek ki bu geçici bir uyuşturma , o yüzden ders sonrası , öncesi , dershaneye veya okula giderken gelirken müzik yerine sözel derslerin mp3 leri bulun onları dinleyin , her gün dinleye dinleye beynimizde yer edilecektir , biliyorum sıkıcı gibi duruyor ama zaman fedakarlık zamanı .

YGS ve LYS NASIL ÇALIŞILMALI?

Dershane de veya okul da , ygs ve LYS hakkında çıkan arkadaş ortamı sohbetlere katılmayın , zira sohbetler bazen uzuyor da uzuyor ve vakit kaybına neden oluyor , onun yerine siz oturun hiç olmadı paragraf testi çözüm hız kazanın , ne zaman ki bir rehberlik öğretmeni gelir o zaman sorularınızı sorarsınız . Aynı şey beden eğitimi dersleri için de geçerli , eğer gerçekten hırslandıysanız beden eğitimi derslere pek çıkmayın , herkes yazın maç yaparken , basketbol oynarken okul bahçesinde siz hedefinize ilerlemenin sevincini yaşayın . Ama bu tamamen asosyal olun demek değil , arada bir çıkın , temiz hava alın , icinizi ferahlatın ve hedefinize düşünün, her gün ama her gün dün neredeydim bugün neredeyim, yarın nerede olacağım ın hesabını yapın , okuldan çıkıp evinize giderken " tamam eve gidince şu yarım kalan testi bitireceğim ardında matematikte oran- orantı vardı bi' bakayım neymiş neyin nesiymiş " diye planlar yapın ve gerçekleştirin . Gerçekleştirmezseniz ertelerseniz kendinizi suçlayın , zira tavizler tavizleri doğurur .

Bir yayının sorularını çok sevebilirsiniz , ama aynı yayında asla ama asla sabit kalmayın farklı yayınlar deneyin , nt de veya başka yerlere 3 al 2 öde leri kaçırmayın, ihtiyacınız kadar alın israf etmeyin . Arkadaşlarınızın bir soru hakkında tartıştığını görürseniz gidin bir de siz bakın ama hava atmak için gitmeyin öğrenmek için gidin , bazen öyle sorular geliyor ki karşınıza 1 soru ilerleyen zamanlarda 15-20 soru yapmanızı sağlayabilir . Seviyenize uygun kitaplar alın , işte ben zor'un adamıyım zor çözeceğim deyip te gidip zor bir yayın almayın, seviye seviye ilerleyin , göreceksiniz ki seviye ilerlediğindr çözdüğünüz sorular öncekilerin biraz modifiyeli hali.

Dershanenin yaptığı denemeleri kaçırmayın , kendi dershaneniz ile sınırlı kalmayın başka dershanelerin sınavlarına da girin , dershaneye gitmiyorsanız , soru çözüm gruplarında veya başka yerlerde pdf olarak karşı tarafın izni olarak yayımlanmış denemeleri indirin çözün , mesela EBA denemeleri .

Eksiklerim var deneme için çok erken demeyin %60-%75 oranlarında tamamladıktan sonra yaklaşık 3 ay kala denemelere başlayın, öğrenmediğiniz konudan yapamadıklarınız için moralinizi bozmayın , yapamadıklarınızı mutlaka birine çözdürün . Haftada bir gün dinlenme yapabilirsiniz ama dinlenme diye tümden o günü bırakmayın, önceki günlerde 6 saat ise bugün 2 saat derse vakit ayırın . YGS ye son haftalar kala denemelere ağırlık vereceğiz, muhakkak ama muhakkak ama muhakkak yapamadığınız soruları bir şekilde çözdürün .
YGS ye kadar 1000 soru tipi görsek bile 1001 . Soru tipi karşımıza gelebiliyor. Buna hazırlıklı olun . Son haftalarda fazla yıpratmayın kendinizi , futbol ve basketbol maçlarından uzak durun , kalem tuttuğunuz kolunuzu kırarsak işimiz zor 🙂

YGS den sonra belki istediğiniz oranda başarı yakalamayabilirsiniz . Benim de öyle oldu çünkü , eve gelip gruba baktığımda millet B yaptıysa ben A yapmıştım moralin bozulmuştu ama pes etmemek gerekiyordu ve ayni şekilde ve fazlasıyla LYS 'ye hazırlandım ve çok şükür 106 binden 10 bine çekmeyi başardım Allah'ın izniyle 🙂

Gelelim belki de en sıkıntılı duruma : Dersin başına oturduğumuz zaman ne yapacağız ?
Bu sorunu halledebilmek için belki de en iyi çözüm video izleyerek çalışmak , sebep diye sorarsanız videoların belli bir zaman aralığı var zaman yönetimi konusunda size yardımcı olacaktır , mesela günde 3 saat hazırlanıyoruz diyelim , matakademi de 1 saatlik bir video gördünüz dersiniz ki bugün 1 saati buna ayıracağım diyin , 45 dk deyin , 30 dk şimdi 30 dk sonra diyin kendinizi dakikalarla yönetin. Bu sizi zaman yönetiminde ustalaştıracaktır.

Günlük belli bir soru hedefiniz olsun ama DİKKAT!!! Sakın bu hedefi ÇÖZMEK İÇİN ÇÖZMEK için durumuna getirmeyin , çözdüğünüz sayfaların bolluğu sizi yanıltmasın , ÖĞRENMEK İCİN ÇÖZÜN.

Benim şimdilik diyeceklerimi bu kadar aklınıza takılan soru olursa mesaj atabilirsiniz arkadaşlar , YGS sonrası için de ayrı yazı yazacağım, amacım rgo tatmini değil tamamen sizi ileriye taşımak , kolay gelsin , Allah hepinizi muvaffak etsin 🙂