Yüksek Lisans Nedir, nasıl yapılır?

By , in Rehberlik on .

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans ve master ülkemizde bilhassa lisans okuyan öğrencilerin fazlaca merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle yüksek lisansın lisans tamamlandıktan sonra lisansüstü seviyesinde bir eğitim olduğunu belirtebiliriz. Bu düzeyde bir eğitim görmenin birçok sebebi ve amacı olabilir. Yüksek lisans 4 yıllık bir lisans eğitiminin ardından lisansüstü seviyesindeki ilk aşamadır. Günümüzde çeşitli özel sektör şirketlerde ve bazı kamu pozisyonlarına da gerekli hale gelmesinin ardından gösterilen ilgi bir hayli artmıştır. Yüksek lisans programlarını da aynı lisans programlarında olduğu gibi yükseköğretim kurumları enstitüler bünyesinde yürütmektedir.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Farkları Nelerdir?

Lisans eğitimi halk arasında üniversite eğitimi olarak geçer. 4 yıllık yani 8 yarıyıldan oluşur. 2 yıllık üniversite olarak adlandırılan üniversite eğitimleri lisans seviyesi değildir. Bunlar ön lisans olarak geçmektedir. Yüksek lisans eğitimi lisans eğitimi bittikten sonra başlar ve yaklaşık 2 yıl sürer. Tezli ve tezsiz yüksek lisans olarak iki çeşidi mevcuttur. Tezli yüksek lisans programından mezun olabilmek için belirlenen süre içerisinde bir tez teslim edilmesi gerekmektedir. Master ise yüksek lisans programı ile aynı şeydir. Yüksek lisans programlarının birebir İngilizcesi Master programları olarak karşımıza çıkmaktadır. Doktora eğitimi ise artık lisansüstü eğitimin son aşamasıdır. Genellikle akademik çalışma yapmak isteyen kimseler tarafından sıkça tercih edilir. Doktora programına kabul edilmek için yüksek lisans eğitimi şart değildir. Fakat şayet lisans diploması ile doktoraya başvurursanız 4 yıl, yüksek lisans diploması ile başvurursanız ve kabul edilirseniz 3 yıllık bir eğitim görülmelidir. Lisansüstü eğitim için yapılan bir merkezi sınav bulunmamaktadır. Bu sebepten her birey çalışma yapmak istedikleri okullara bizzat başvurmakta ve üniversiteleri ise kontenjan dâhilinde öğrenci seçimini kendileri yapıyorlar.

Akademik Sınavlar ve ALES

Akademik çalışmalar için önemli olan sınavlar tabi ki mevcuttur. Bunlardan en önemlisi ve en çok bilineni ALES’tir. Tezli bir yüksek lisans programına başvurulması için adayların en az 55 ALES puanına sahip olması gerekmektedir. Tezsiz yüksek lisans için ALES şartı aranmamaktadır. Fakat özellikle iyi üniversitelerde master yapmak için iyi bir ALES, YDS ve lisans ortalamasına ihtiyacınız var.